Next Forums

WaterVent Storrs, Connecticut, April 1st & 2nd, 2020 *

Program setup as of February 26th, 2020

 

Hosted by Fraunhofer USA

Rome Commons Building | Ballroom


WaterVent 2020
1st & 2nd of April 2020, Storrs CT

Please note:
Short term amendments of program and speakers may occur.

Tentative Schedule as of 26th Feb 2020

Day 1

TimesEvent
745am-830am Breakfast Networking
830am Welcome by host and sponsors
830-835am Jeffrey McCutcheon, Fraunhofer USA
835-840am To be Announced
840-845am Ulf Leonhard, WaterVent
845-915am KeyNote: Inon Elroy, Israel’s Economic Minister to North America  (To be confirmed)
915-945am Investor Introductions
945-1015am Premium Presentations
  by water/energy tech innovators
  Moderated by Catherine Griffin, Good Company Group
1015-1045am Coffee Break
1045-1135am 5 Elevator Pitches I (10 mins each including 2 mins Q&A)
  by water/energy tech innovators
  Moderator - Nicholas Sloane, Resolve Marine (RSA)
  Michael Oster, Ionic Water Technologies (USA)
  Manuela Zoninsein, Shway (USA)
  Dennis Calvert, BioLargo Water, Inc. (Canada)
  Nikolas Hofmann, Geyser Remediation (USA)
1135-1145am Talk - Scale Up Programme through which Corporates are introduced to Innovators
  by Martin Garatt, CEO of Cambridge Cleantech
1145-1230pm Panel Discussions of Corporates / Strategic Investors in Water
  Moderatored by Martin Garratt, Cambridge Cleantech
  Jon C McClean,Evoqua Water Technologies
  Sebastien Bessenet, Veolia Water Technologies North America
  Biju George, DC Water
  Vinod Ramachandran, Suez Water Technologies and Solutions
  To be announced
1230-1pm 3 Elevator pitches II (10 mins each including 2 mins Q&A)
  Moderator to be confirmed
  Kevin Lu, Pyro-E, Inc.
  Stephan Bruck, AQA GmbH (Austria)
1-2pm Lunch & networking
2-3pm Innovations at the Intersection of Data Science & Water/Wastewater
  Moderated by John Robinson of Marzarine Ventures
  6 early-stage technology companies (10 mins each)
3-320pm Student Entrepreneurs (4 Elevator Pitches & 5 mins each)
  Moderated by Richard Hyman of Future Frogmen
  Harmony Water, MIT
  SiPure, MIT
  Columbia Tech Students
  U Conn Tech Students
320-410pm 5 Elevator pitches III (10 mins each including 2 mins Q&A)
  Moderator to be decided
  Adrian Brozell, zNano (USA)
  Ryan Vogel, PB Tech (USA)
  James Banta, Aqaix (USA)
410-450pm Roundtable - Clusters, Foundations & Tech Accelerators
  Moderated by Sally Gutierrez, US Environmental Protection Agency
  Mary Eggert, GlobalWaterWorks
  Andrea Yonah, BIRD Foundation
  Jonathan Rhone, Chair, BC Cleantech CEO Alliance
  Micah Kotch, Urban X
  Alex Kopelyan, IndieBIO
450-5pm Closing Remarks
5-830pm Reception & Networking
445pm Optional Tour of the Fraunhofer USA Center For Energy Innovation Laboratory (Transportation will be provided and sign up is required)

Day 2

TimesEvent
745-830am Breakfast Networking
830am Welcome by host and sponsors
830-835am Jerome Devillers, Mazars USA
835-840am Jeffrey Rosedale, Baker Hostetler
840-845am James Adducci, Boenning & Scattergood
845-905am Hype Cycle of New Technologies - Jeff McCutcheon
905-955am 5 Elevator pitches IV (10 mins each including 2 mins Q&A)
  Moderator - Kai Bürger, Future Technologies L.L.C. (Dubai)
  Christian Koch, Hades Technologies Ltd (Switzerland)
  Adam Lazar, Asarasi Tree Water (USA)
  Fabrice Plasson, Amoeba (France)
  Melanie McClare, Swirltex (Canada)
  Ben Shenkar, Curapipe System LTD (Israel)
955-1045am Investor Roundtable
  Moderated by John Robinson of Marzarine Ventures
  Dylan West, 25Madison
  Jeff Possick, Mission Driven Capital Partners
  Christine Martini, RenovoBlu LLC
  Barclays Bank (To be confirmed)
  Rowe Michels, Alpheus Water Fund
1045-1115am Coffee Break and Networking
1115-1205am 5 Elevator Pitches V (10 mins each including 2 mins Q&A)
  Moderator: Pablo Calabuig, Go Aigua
  Bruce Caldwell, 3Bar Biologics Inc. (USA)
  Jonathan Rhone, Axine Water Technologies (Canada)
  Dragan Tutic, Oneka Technologies (Canada)
1205-1255pm 5 Elevator Pitches VI (10 mins each including 2 mins Q&A)
  Moderated by John Rossers, Sustainotopia
  Bryan Eagle, Glanris (USA)
  Robert Huffman, NewCo H2O - Partnership International (USA)
  Leonard Lerer, Back of the Yards Algae Sciences (USA)
1255-1pm Closing Remarks
1-2pm Lunch and Networking
2pm Optional Tour of the Fraunhofer USA Center For Energy Innovation Laboratory (Transportation will be provided and sign up is required)