29th Watervent- Berlin Technical University
April 25th, 2024
Draft as per february 25th, 2023

Register now

Watervent is not a congress but a matching forum dedicated to support startups.
All speakers, startups and attendees will be invited in two zooms to acquaint in advance of the forum.

April 24th

02:00 p.m.
Meeting & Cold run presentations for startups
06:00 p.m.
Kickoff Reception

Program April 25th

08:00 a.m.
Registration -receive program (printed), attendee list (printed)
Registration on site welcome. Setup Booths, info desks, ...
Coffee and pastries
09:30 a.m.
Welcome
Technical University of Berlin (Host), Prof. Dr.-Ing. Matthias Barjenbruch
Explore insights into the Urban Water Management of the Faculty of Planning-Building-Environment at the Technical University of Berlin [PDF].

Aqseptence Group GmbH, Baldassare La Gaetana, CEO
BÜFA Cleaning GmbH & Co. KG, Sebastian Specht, Geschäftsführer/Managing Director
WaterVent, Ulf Leonhard

to be continued with sponsors
10:00 a.m. Keynote
Dr. Oliver Puckering, CEng MIChemE (tbc), Partnership Accelerator Lead Innovation Manager – Europe & Israel, Xylem Innovation Labs.
10:15 a.m.
10 Startups Session IA:
Moderator: tba

· ZE-NI (France), Jean-Michel Pommet
· RQ Micro (Switzerland), Tobias Schaad
· Noah Water Solutions (Belgium), Rik van meirhaeghe
· FluIDect GmbH (Germany), Dr. Tobias Schröter
· Aquagen (Canada), David Gilbert
· Ainwater (Chile), Camilo Huneeus

to be continued
10:15 a.m.
10 Startups Session IB:
Moderator: tba

11:15 - 11:45 a.m.
Break to change rooms, coffee
11:45 a.m.
Water Technologies Investors Panel
Moderator & Introduction: ORCA Consulting Group GmbH
Dr. Jörg Nowak, "Lessons learnt from 15 years of water tech investments"

· CEMEX Ventures, Spain, Ibon Iribar
· MEKOROT Israel (tbc), David Balsar, General Manager Innovation and Ventures
· HydroDAO, Peter Ullrich
· White Stag Investing (CH), Nicola Rei Ravello
· Aliaxis (CVC), Fabian Seunier
· A1 Water & Energy Group (U.A.E.), Kai Burger
12:30 a.m.
10 Startups Session IIA: (Focus) P
Moderator: tba

Divirod Inc. (USA), Javier Marti
Sudoc (USA), Roger Berry
Agrinoze (Israel), Erez Fait
SCUBIC (Portugal), Bruno Abreu
Hydrograv adapt, by Passavant Geiger GmbH, Johannes Hilsdorf
AirWater2All AB, Niclas Andersson

to be continued
10 Startups Session IIB
(Focus) Local/Regional Challenges and Local Founders
Moderator: tba
1:30 p.m. | LUNCH
Networking & booths visits
2:30 p.m.
Reverse Pitch IA
What Drinking Water and Wastewater Utility Needs
Moderator: Aqseptence Group GmbH, Baldassare La Gaetana, CEO

Introduction: The Berlin Centre of Competence for Water (KWB), Dr. Ulf Miehe, Department Leader, Group Leader, Procuration, "Digitalisation- from coding and training to application and replication"

· Gelsenwasser AG, Dr. Arnt Baer
· Harzwasserwerke, Alexander Frerichs
· ACUAMED, Aguas de las Cuencas Mediterráneas, S.A (Spain), Jorge Ángel Bonilla Beckmann
· Urban Drainage Frankfurt/Main, Frankfurt Utility, Michael Voß, Head of Wastewater Drainage and Waters
· Aarhus Vand (Denmark), Mads Bayer, CFO

to be continued
3:00 p.m.
Reverse Pitch IB
Corporate/Industrial Needs
Moderator: Baldessare La Gaetana, Aqseptence

· BÜFA Cleaning GmbH & Co. KG, Sebastian Specht, Geschäftsführer/Managing Director
· DECHEMA e. V. , Department Water Management, Head of Department, Dr. Thomas Track
· Henkel, Christian Sabin
· vvasser.de infrastructure Consulting, ex Tesla Germany, Volkan Avcu
· Mösslein GmbH Wassertechnik, Günter Mösslein, "View from an experienced technology supplier"

to be continued
03:30 - 04:00 a.m.
Coffee break
04:00 p.m.
10 Startups Session IIIA
Moderator: tba

· Triwanet GmbH - successor required, Oliver Bäßler & Günter Mösslein
· B-Plas, Davide Collini, Head of R&D at Aqseptence Group
· ASTERRA (Israel), Lea Duxler
· Reali Technologies LTD. (Israel), Shaul Rom
· Agriwater, Riaan Kirsten
· Aqualogic, by Passavant Geiger GmbH, Johannes Hilsdor
· Aquapitas (USA), Alexander Rovalino, Ethan Hackmeyer

to be continued
10 Startups Session IIIB
Moderator: tba
05:00 p.m.
A Water Entrepreneurs Journey to Success
two success stories (tba)

· Boreal Light GmbH, Dipl.-Ing. Ali Al-Hakim
· Terra Petra (Water Saving/Storage in Soil), Leonhard Huppert
5:20 p.m.
What Makes Water Companies Successful?
· European Chemistry Partnering, Holger Bengs
5:40 p.m.
An Ecosystem Of Support
(Water Tech Incubators, Clusters, Universities, Foundations)
Moderator: Ulf Leonhard

· Israel Trade Office Berlin, Ester Elias, Besmira Sinanaj
· Mekorot Utilitites Israel, Besmira Sinanaj
· Aquatech Global (Netherlands), Daan Burghouts
· Desalytics (UAE), Walid Khoury
· Schönborner Armaturen GmbH, Water Tech Cluster Lausitz, Thomas Ebert
· Sustainable Water Consulting, Şenol Ağaç
· Illuminem (Italy), Andrea Gori
· Global Water Intelligence (UK), Charlie Walker

to be continued
6:15 p.m.
Closing and Recognition
Moderator: Ulf Leonhard
· Best Pitch Awards (one per panel – audience gets to vote)
· Wrap of the Day, recognition of Planning Committee, Sponsors, Speakers, Startups & Audience
6:45 p.m. Reception